Tarptautinio mokslinių tyrimų projekto NuSPACES rezultatų pristatymas

Tarptautinio mokslinių tyrimų projekto NuSPACES rezultatų pristatymas

2024 11 20


Atominės pramonės paveldas: kaip juo rūpintis?

Jau daugiau nei dešimtmetį kalbant apie branduolinę Lietuvos energetiką dominuoja raktažodžiai „išmontavimas“ ir „eksploatacijos nutraukimas“. Ignalinos atominė elektrinė reguliariai informuoja visuomenę apie artėjimą prie „žalios pievelės“. Išmontavimo darbai beveik įpusėję – nors jėgainė vis dar stovi, vidus sparčiai tuštėja, pradėti griauti ir kai kurie statiniai teritorijoje. Ar šioje situacijoje, kai viskas orientuota į išmontavimą ir atliekų tvarkymą, yra erdvės diskusijoms apie atominio pramonės paveldo išsaugojimą? 

Tarptautinis mokslinių tyrimų projektas „Branduolinės erdvės: atominio kultūros paveldo bendruomenės, materialumai ir vietovės“ (NuSPACES), vykdytas 2021–2024 m. Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje ir Lietuvoje, atskleidė, kad atominės pramonės paveldo išsaugojimas gali tapti produktyviu socialiniu procesu, padedančiu spręsti su eksploatacijos nutraukimu susijusias kompleksines aplinkosaugos, ekonomikos ir socialines problemas.

Kas sudaro atominį kultūros paveldą, kodėl jis svarbus ir kaip juo rūpintis, jei materialios formos nyksta? Į šiuos klausimus atsakymų ieškota seminaruose ir tiriamosiose išvykose, kuriose dalyvavo daugiau nei 40 mokslininkų, kūrybos praktikų, muziejų ir paveldo ekspertų, branduolinės energetikos sektoriaus ir atominių miestų atstovų.

2024 m. lapkričio 28 d. 17 val. Visagino miesto muziejuje, Tarybų g. 23, „NuSPACES“ tyrėjos dr. Linara Dovydaitytė ir Oksana Denisenko pristatys pagrindines mokslinio tyrimo įžvalgas ir atominės pramonės paveldo išsaugojimo politikos rekomendacijas, remiantis baigiamąja projekto ataskaita. Su ataskaita susipažinti galima čia: https://nuspaces.eu/concluding-report/

Lietuvoje projektą „Branduolinės erdvės: atominio kultūros paveldo bendruomenės, materialumai ir vietovės“ vykdė Vytauto Didžiojo universitetas, finansavo Lietuvos mokslo taryba (LMTLT), sutarties Nr. S-JPIKP-21-1, pagal Jungtinio programavimo iniciatyvą „Kultūros paveldas ir globaliniai pokyčiai – nauji iššūkiai Europai“. Plačiau apie projektą: https://nuspaces.eu/