- Home
-
Urbanism
Urbanism
Visaginas - jauniausias Lietuvos miestas, atsiradęs aštunto dešimtmečio viduryje. Centrinės sovietų valdžios nurodymu buvo projektuojamas valstybinis, respublikinis miestas prie suplanuotos Ignalinos atominės elektrinės.
Čia tipinė Sovietų sąjungos architektūra sukūrė netipinę urbanistinę mozaiką. Įvairiems miestams būdingi pastatai įsiliejo į Visagino ežerą juosiantį pūšyną, sukurdami unikalų miestovaizdį. Tuo tarpu manieringais pasažais sujungtos Visagino viešosios erdvės pralenkdamos laiką plėtojo inovatyvų urbanistinį modelį. Visaginas - netolimos praeities kapsulė, į kurią, po truputi atidarinėjant, pradeda veržtis pokyčiai.
Visaginas yra bene kompaktiškiausias Lietuvos miestas, sąmoningai neturintis nuosavų namų, nes įterptas į miško teritoriją prie Visagino ežero. Tai miestas, kuriame gausu išskirtiniės architektūros pastatų.
Drugelio miestas yra...
Miesto plano pagrindas – „peteliškės“ motyvas, kurį sudaro pagrindinis „kūnas“ ir keturi aplink išdėstyti „sparnai“ – gyvenamieji mikrorajonai (ketvirtasis nebuvo pastatytas, sustabdžius elektrinės trečiojo bloko statybą).
Visagine įrengtos dvi susikryžiuojančios pėsčiųjų alėjos, sumanytos kaip pagrindinės miesto arterijos – palei vieną išdėstytos parduotuvės, kavinės, kino teatras, viešbutis, o antroji, skirta poilsiui ir pasivaikščiojimams, veda į paplūdimį.
Miestas suprojektuotas vadinamuoju „8 minučių principu“, tai reiškė, kad iš bet kurios vietos per 8–10 minučių galima pasiekti miesto centrą.
Visagino „senamiestis"
Vos tik įžengus į miestą, pasijauti esąs betoninių kaladėlių mieste, kvepiančiame pušynais.
Išlipus iš traukinio ir paėjus vos keleta minučių miško takeliu patenkama į Kosmoso gatvę – pirmąjį mikrorajoną. Jame akivaizdžiai įmanoma įžvelgti urbanistinę Visagino specifiką. Mikrorajone gausu daugiabučių namų, o bene pro kiekvieno visaginiečio, gyvenančio Kosmoso gatvėje, langą matyt žaliuojančių medžių šakos.
Naujas žiūros taškas: kur slypi subtilus Visagino architektūrinis braižas?
Architektūrinis Visagino braižas stulbina tipinių ir nestandartinių sprendimų deriniu, kuriančiu koliažiško, bet nuoseklaus miesto vaizdinį. Būtent detalėse slypi subtilus Visagino architektūrins žaismas: raštuose, struktūrose, medžiagiškume, geometrinėse formose. Visagine urbanistinė dinamika užslėpta, todėl vaikčiojant mieste įdomu atkreipti dėmesį ir pastebėti detalių savitumą.
Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/bustas/architektura/2021/04/17/news/jauniausia-lietuvos-miesta-kureju-duetas-pristate-dar-neregetu-kampu-kelios-minutes-vaizdu-atima-zada-18871745
Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/bustas/architektura/2021/04/17/news/jauniausia-lietuvos-miesta-kureju-duetas-pristate-dar-neregetu-kampu-kelios-minutes-vaizdu-atima-zada-18871745
Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/bustas/architektura/2021/04/17/news/jauniausia-lietuvos-miesta-kureju-duetas-pristate-dar-neregetu-kampu-kelios-minutes-vaizdu-atima-zada-18871745
Netipinis objektas nr. 1: cerkvė, įterpta į daugiabučio namo kvartalą
Visagino Jono Krikštytojo gimimo cerkvė yra šiuolaikinės architektūros kūrinys. Tai dviejų aukštų plytų mūro pastatas, baigtas statyti 1992 metais. Parapija mieste įregistruota 1990 metais. Pirmosios pamaldos vyko butuose. 1991 m. pamaldos laikytos Ignalinos AE perduotame plytų name, kuris 1992 m. pašventintas kaip šventykla. Cerkvės vieta itin patogi parapijiečiams, kadangi ji yra daugiabučių gyvenamųjų namų kvartale.
Netipinis objektas nr. 2: viešbutis ar daugiabutis?
Pirmame mikrorajoe aptinkamas vienetinis viešbučio tipo daugiabutis. Pastatas sudarytas iš 6 sekcijų, kurių aukštis varijuoja nuo 6 iki 12 aukštų. Sekcijos turėjo butus su lodžijomis. Tarp sekcijų esantys intarpai buvo naudojami įvairioms paskirtims: čia veikė sporto klubai, parduotuvės. Statybininkai paliko ir meninių pėdsakų – iš spalvotų stiklo blokelių sudėlioję savo gimtojo miesto vardą.
Dar vienas išskirtinumu pasižymintis objektas Visagine - arkų kompleksas, esantis tarp Veteranų g. 10 ir Tarybų g. 7.